Aktualno prijepodne u Saboru

Aktualno 11. travnja 2013

Na jučerašnjem aktualnom prijepodnevu zastupničko pitanje franka Vidovića bilo je upućeno ministru financija Slavku Liniću.

Dakle, ovaj Sabor je u rujnu prošle godine donio Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, to je tog momenta kad smo ga donijeli bila apsolutna novina praktički u poslovanju u RH, do tada tako nešto nije bilo omogućeno.

Mene zanima gospodine ministre imate li podatke, evo sad nakon 7 mjeseci kakvi su efekti tog zakona, koliko tvrtki je praktički u predstečajnoj nagodbi ovog momenta i da li smo postigli cilj koji smo željeli postići tim mjerama? Hvala.

Kao što vidite šesta godina teške ekonomske krize koja je posebno negativan učinak ostavila na hrvatskom gospodarstvu i privatnom sektoru, 44 milijarde neplaćenih registriranih računa, a neplaćene obveze su i daleko veće sa stotinama i stotinama subjekata u tom dijelu. To je bio razlog da je Vlada cijelu prošlu godinu nastojala aktivnim mjerama riješiti problem nelikvidnosti i insolventnosti.

Sjetite se, dva reprograma u kojem jednom reprogramu smo čak opraštali kamate, zajednička akcija Narodne banke, Ministarstva financija, HBOR-a 6 milijardi je osigurano samo za rješavanje likvidnosti. I naravno kad smo vidjeli da sve te aktivnosti nisu dovoljne zahvaljujući kompletnoj potpori u Hrvatskom saboru donesen je Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnim nagodbama gdje je u biti pokušalo se na skraćeni postupak ubrzani postupak naći rješenje između dužnika i vjerovnika, a najveći dužnici su banke i izvinjavam se vjerovnici banke i država sa ciljem da ponovno osposobimo subjekte. Da jednostavno trgovačka društva privatnog kapitala mogu opstati, produžiti proizvodnju, a s druge strane eventualno i ulaganje.

Moramo reći da rezultati su u ovom trenutku da imamo preko 3800 zahtjeva za predstečajne nagodbe. One važnije iznad 10 milijuna negdje 425, a velim 3300 ili 3400 su oni ispod 10 tisuća. U tom dijelu prijavljeno je 35 milijardi tražbina, a u tim subjektima zaposleno je negdje oko 31 tisuću radnika.

Prema tome, sam zakon je našao opravdanje u ovakvim postupcima.

Dosada, vrlo kratko, negdje smo riješili od 425 onih značajnih i velikih 116 predmeta, od čega 65%. Nažalost, za one negativne nema izlaza osim stečaja jer nisu našli zajednički jezik dužnici i vjerovnici.

Kad govorimo o onim malima ispod od 1831 predmet koji se rješavao 368 je pozitivno riješeno. Vjerojatno za ostale neće biti. Postupci se svakodnevno obavljaju, rade preko 40 nagodbenih vijeća i jednostavno ogroman dio državnog aparata je uključen u taj dio.

Ono što mi možemo reći, uspoređujući sada sebe sa ostalim vladama, vidimo da u 17 zemalja EU je slični postupak pokrenut a sve iz razloga da se skraćenim i ubrzanim postupcima nađe rješenje za teški problem insolventnosti. Ono što osobno mogu reći dosta dobra potpora bankarskog sustava koji su jedni od ozbiljnih vjerovnika u cijelom tom postupku.

Uvjeren sam da ćemo do kraja 6. mjeseca najveći dio ovih poslova završiti i naći rješenje. Dovoljno je reći da jedna od vrlo važnih trgovačkih društava Dalekovod koji je naš izvoznik, radi vani je uspješno priveden kraju a vrlo složena situacija u odnosu vjerovnika i dužnika.

S druge strane sa ovakvim postupcima Vlada Republike Hrvatske popravit će svoj položaj na onoj listi i konkurentnosti i uspješnosti koju obavlja doing business.