Kukavičja jaja i kosturi u ormaru

Aktualno 15. studenoga 2012

Na početku jučerašnje, 6. sjednice Hrvatskog sabora, na dnevnom redu našao se i Prijedlog zakona o izmjeni zakona o policiji. U ime kluba SDP-a govorio je Franko Vidović. Izlaganje prenosimo u cijelosti.

Poštovani ministre, kolegice i kolege zastupnici.

Pred nama se nalazi Prijedlog izmjena zakona o policiji, odnosno izmjene odredbe članka 128. Zakona o policiji kojima se predlaže radi racionalizacije troškova i potrebnih financijskih ušteda, a u svezi jasno sa primjenom članka 21. Zakona o policiji. Već po preuzimanju odgovornosti za upravljanje državom bilo je jasno da će jedna od točki prijepora biti odredbe zakona o policiji koji je donesen u ožujku 2011. godine, uz rekao bih more prigovora.

Sama procedura donošenja tako važnog zakona po hitnom postupku, obrazlaganje na javnoj sceni da se radi o zakonu koji traži EU u sklopu poglavlja 23., a sam prijedlog zakona nije nosio oznaku PZE i hitnost postupka nije obrazložena razlogom usklađivanja s Europskom unijom u skladu sa člankom 160. Poslovnika Hrvatskog sabora već je obrazložena drugim osobito važnim razlozima sukladno članku 159. Poslovnika bilo ishitreno, pomalo i neodgovorno.

Napomene tadašnje oporbe da u zakonu nema bitnih novina koje bi dovele do profesionalizacije i depolitizacije policije jer je isto bilo riješeno i dosadašnjim Zakonom o policiji i drugim propisima, da ne stoji da je Zakon o policiji jedno od mjerila za zatvaranje poglavlja 23-Pravosuđe i temeljna prava ostale su bez ikakva odjeka kod tadašnje vlasti. Niz zamjerki koje su tad iznesene na prijedlog zakona i sad nam se na uvažavanje tih primjedbi vraća kao bumerang.

Novoj Vladi ostavljamo uredne financije, nema straha od kostura iz ormara jer su ormari čisti i prozračni, rečenica je koju su kao mantu ponavljali članovi bivše Vlade na primopredaju odgovornosti za upravljanje državom. Iz tih čistih i prozračenih ormara svako tolko ispadne kukavičje jaje namijenjeno novoj vlasti i zametnuto u praskozorje izbora. Kad je u pitanju zakon o policiji uz sve druge zamjerke koje stoje, pa gledam vas gospodine Šuker, ja vas gledam, kukavičje jaje je sporna odredba koju danas želimo promijeniti, a želimo je promijeniti jer u proračunu Ministarstva unutrašnjih poslova u sadašnjoj situaciji nema novca i to je jedini razlog. Nije u redu da država preuzme obvezu kroz zakon za koju niti u jednom momentu nije imala pokriće. Za takvo ponašanje države i Vlade se ne zalažemo.

Nije u redu ni da se prelaze granice realnog i mogućeg, da se djelatnicima daju prava koja im se ovog momenta ne mogu realizirati i da sad kroz prolongiranje odredbi tražimo svi zajedno predah.

Nije u redu da se cijeli zakon primjenjuje od dana donošenja osim dijela članka 21. Zakona čiji je rok za primjenu 1. siječnja 2013. godine a baš taj dio govori o povećanim financijskim obvezama nove Vlade. Možda vam je tu odgovor zašto vas gledam.

Do sad se djelatniku MUP-a koji odlazi u mirovinu isplaćivala otpremnina u iznosu 3 proračunske osnovice s pripadajućim doprinosima i davanjima što po jednom djelatniku iznosi prosječno bruto oko 14 i pol tisuća kuna. I to su prava i otpremnine za što je i osiguran novac u proračun i za koji Vlada Republike Hrvatske garantira poštivanje. Granica koja se neće pomicati, sigurno.

Sporni stavci članka 21. za čiju primjenu se izmjenom članka 128. traži prolongiranje ta prava povećavaju do neslućenih granica. Umjesto prosječnih bruto 14 i pol tisuća kuna otpremnine po djelatniku koji odlazi u mirovinu novonastalo financijsko opterećenje proračuna iznosi prosječno 127000 kuna otpremnine za jednog djelatnika. Ako znamo da je procijenjeni broj djelatnika u 2013. koji stječu uvjete za mirovinu oko 5 stotina nije teško izračunati ukupno financijsko opterećenje koje nastaje isplatom otpremnina.

O izračunu otpremnina koji je na snazi ukupna masa namijenjena za otpremnine iznosi 7 milijuna i 250000 kuna. Primjenom članka 21. Zakona o policiji od 1. siječnja 2013. ta bi se masa popela na iznos od 63 milijuna i 500000 kuna. To je osam puta više u odnosu na sadašnji način izračuna i sve to još možda i ne bi bio problem.

Pravi problem nastaje kad se rasprsne kukavičje jaje koje je bivši ministar Karamarko ostavio novoj Vladi, a koje ležeći u čistom i prozračnom ormaru u međuvremenu postalo mućak. Čak 7 i pol tisuća djelatnika policije po raznim osnovama ima uvjete za odlazak u mirovinu 1. siječanj 2013. godine. I to doista mijenja cijelu sliku.

Izmnožimo to sa otpremninom po djelatniku koja nastaje primjenom članka 21. Zakona i dobit ćemo iznos od vrtoglavih 952 milijuna i 500000 kuna. E taj iznos već predstavlja problem. I tu se postavlja pitanje političke odgovornosti bivšeg ministra i njegovog tima, jer kako doživjeti navedene činjenice. Kao nismo znali? Vjerujem da ste znali za sve što sam ovdje naveo, trebali ste znati.

Dobronamjerno tumačenje bi bilo da ste kupovali biračko tijelo, ali i to je politički neodgovorno. Niz drugih razloga koji mi padaju na um, ali niti jedan mi baš ne drži vodu, osim da je to namjerno ostavljeno kao vruće pitanje koje nova Vlada treba riješiti i jasno pritom i Vlada i ministar zabilježiti negativne poene. Jer vi ste bili svjesni da novca nema kad ste ovakav zakon predlagali. Zato je i došlo do prolongiranja.

A podsjetit ću vas to je bilo u ožujku 2011. godine. Hrvatska je zajedno sa cijelim okružjem već dobrano bila u krizi i recesiji i taj vaš potez mogu tumačiti zaista jedino kao politički neodgovornu avanturu i pokušaj spašavanja broda koji je već dobrano bio nagnut. Ali ono što smeta je da se niste obračunavali na taj način sa nama, vašim političkim oponentima i suparnicima već ste se poigrali sa cijelim korpusom djelatnika policije.

Ne tvrdim da djelatnici policije nisu zaslužili otpremnine, ne tvrdim da djelatnici policije nisu u stalnoj opasnosti, ne tvrdim da ne trpe sunce, kišu, snijeg, toplinu i hladnoću štiteći sve građane Hrvatske, njihovu imovinu i goste svih nas. Ne tvrdim da oni i njihove obitelji ne zaslužuju bolji odnos cijele zajednice, bolje plaće, veće otpremnine ali tvrdim i žao mi je što to moram izreći tog novca Hrvatska nema. Do sad ga nikad nije imala i mislim da moramo biti realni i reći obzirom na situaciju pitanje hoćemo li ga imati barem u skoro vrijeme.

U vrijeme kad ljudi koji rade u privatnom sektoru ostaju bez posla, kad kriza razara tkivo poduzetništva koje je krhko samo po sebi, kad Vlada radi napore na svim poljima želeći popraviti, poboljšati sliku hrvatskog gospodarstva kako podizati prava svih nas koji ipak ovisimo o proračunu.

Ne želim koristiti fraze, ne želim pozivati na stezanje remena, ali pozivam na razum svih nas koji živimo od proračuna, posebno nas koji smo u prilici da odlučujemo i o sebi i o drugima. Želim pozvat na solidarnost i zajedništvo i moram reći da sam usprkos svemu zadovoljan i sretan što moja supruga koja radi u prosvjeti dobiva uredno plaću koliko god mi bilo teško zbog restrikcija za kojima smo morali posegnuti, koliko god se ona i njene kolegice i kolege protivile tome vjerujem, a jučer sam prilikom pripremanja ove teme razgovarao i sa nekim poznanicima koji rade u policiji. Njihov stav se ne razlikuje od stava moje supruge i svedeno na jednostavni narodni jezik glasi: Bez obzira na sve plaća nikad nije kasnila, nije baš super, nije sjajno, ali ipak guramo. A u ovoj situaciji redovna plaća daje također veliku sigurnost i mislim da smo toga mi ovdje svi svjesni.

Zbog sveg navedenog pozivam i kolege sa desne strane da podrže predložene izmjene Zakona o policiji, odnosno prolongiranje primjene članka jer to bi doista bio znak zrelosti svih nas.

SDP će zasigurno stati uz ovaj prijedlog.